Następny pyszny chlebek, tym razem pszenno – żytni.

chlebPrzygotowanie zaczynu – do dużego garnuszka wlać ciepłą wodę, dodać pokruszone drożdże, cukier i mąkę. Wszystko wymieszać, przykryć ściereczką i odstawić do wyrośnięcia.

Na stolnicę wysypać mąkę, sól, zrobić dołek w mące. Do dołka wlać wyrośnięte drożdże, ciepłą wodę, olej, mieszankę nasion dyni i słonecznika, nasiona lnu. Dokładnie zagnieść ciasto na gładką i sprężystą masę. Włożyć ciasto chlebowe do lekko naoliwionej miski, przykryć. odstawić do wyrośnięcia.

Jak już ciasto wyrośnie ponownie ugnieść i włożyć ciasto do formy do pieczenia chleba. Ponownie zostawić do wyrośnięcia.

można ciasto wyrobić za pomocą miksera z końcówką do gęstych ciast. Będzie łatwiej.

chlebek

Pieczenie – nagrzać piekarnik do 230 i piec 15 minut. następnie zmniejszyć 200 C i piec jeszcze 40-45 minut. Sprawdzić stan upieczenia pukając w chlebek. skórka musi być chrupiąca.

chleb

Wykonanie w automacie do pieczenia chleba – zaczyn wyrobić jak wyżej. następnie do formy do wyrabiania chleba dodać mąki, sól, zaczyn, ciepłą wodę,olej, nasiona dymi i słonecznika, len. Maszynę nastawić na chleb razowy i czekać aż się upiecze.

Smacznego.