Szynkę przekroić w poprzeczne paski ale nie do końca, przyprawić solą , pieprzem. Posmarować olejem z wierzchu w  kieszonkach też. Włożyć do żaroodpornego naczynia.

Posypać suszoną mieszanką ziół. W każdą kieszonkę włożyćpo dwie gałązki tymianku i pokrojoną drobno czerwoną chilli. Skropić olejem.

szynka pyszna pieczona

Włożyć do nagrzanego piekarnika do 220 stopni i piec 15 minut bez przykrycia. Wyjmujemy naczynie z piekarnika i  wlewamy letnią wodę około 1 szklanki, polewamy sosem również w szczeliny. Dodajemy czosnek, suszone grzybki, musztardę, obracamy mięso. Kładziemy na bok, żeby kieszonki były zamknięte. Ja jak polewam  mięso(sosem z mięsa ) podczas pieczenia, staram się też polewać w kieszonkach.  Sprawdzamy smak, w razie potrzeby doprawić, ale nie za mocno. Podczas pieczenia mięso odda smak do sosu.

Zamykamy naczynie i wstawiamy do piekarnika na kolejne 20 minut. Podczas pieczenia przynajmniej raz polać pieczeń sosem z pieczeni. Trochę z tym bawienia , ale warto. Mięso wszędzie przejdzie przyprawami.  Wyjmujemy, otwieramy, obracamy pieczeń i w każdą kieszonkę wkładamy plasterek sera.
pieczeń

W między czasie jak szynka była w piekarniku, przygotować ziemniaki. Ja miałam młode. Umyte i wyszorowane ziemniaki ugotować prawie na miękko. Odstawić i muszą poczekać 🙂 To samo z marchewką, ugotować, odcedzić i odłożyć na bok. Przykryć, żeby nie ostygły.

Do dużego prostokątnego żaroodpornego naczynia włożyć marchewki, ziemniaki ( posypane mieszaniną suszonych ziół ) i mięso.

Wstawiamy do piekarnika na kolejne 15 minut.

szynka pieczona aromatyczna

Sos zagęszczamy w małym garnuszku, cebulę, ząbki czosnku, wyjąć i wyrzucić,  1 łyżeczkę kartoflanki rozmieszać w małej ilości wody i dodać do gotującego się sosu, wymieszać, wylać sos do salaterki. Sosem polewamy ziemniaki i mięso według uznania.

szynka w pysznym sosie

Gotowe, Jak się ma trochę więcej czasu i ochotę bo wato, jest pyszna.

szynka soczysta pieczona

Smacznego