Dla mnie gąska pobija wszystkie grzyby. Ma bardzo intensywny smak i aromat. Zupa z gąsek jest przepyszna.
Gąski dokładnie umyć, zdjąć skórkę z kapeluszy i oskrobać nóżki grzybków. Pokroić i plasterki. Do garnka wlać wodę, dodać pokrojoną w słupki marchewkę i korzeń pietruszki. Dodać listek laurowy i ziele angielskie, vegetę. Na palniku opalić cebulę i wrzucić do zupy. Dodać grzyby, doprawić do smaku solą i pieprzem. Gotować aż marchewka i pietruszka będą miękkie, około 20 minut.
Lane kluski patrz Zupa pieczarkowa z lanymi kluskami
Powili za pomocą widelca wlewać ciasto na kluseczki, zagotować. Wlać śmietanę i wrzucić posiekaną natkę pietruszki.
AL
5 października, 2017 o 11:22
1) Nigdy jeszcze nie obierałem ze skóry gąsek
2) Jeżeli to ma być rosół z gąsek to nie zaciąga się go śmietaną (to tak jak byśmy rosół z kurczaka potraktowali śmietaną- co wyjdzie? Śmietankowa?)
3) Jeżeli to ma być zwykła zupa grzybowa tylko, że na gąskach to OK.
Pozdrawiam
Maria Gorlik
5 października, 2017 o 11:32
Każdy ma swój sposób, my zawsze obieraliśmy skórki. Tak samo robiliśmy z maślakami. Może nie trzeba ??, ale ja tak robię. A co do śmietany myślę że porównanie z rosołem to pomyłka. Ja uważam że do zupy grzybowej z gąsek również śmietana pasuje wyśmienicie. Każdy ma inne smaki, dziękuje bardzo za Twoją opinię. Pozdrawiam serdecznie.
Robert
8 listopada, 2020 o 21:13
Zupę z zielonek robię na wywarze z kości wieprzowych.Część gąsek/tych mniejszych/gotuję a część przýsmażam z cebulą. Używam gąsek niekształtnych oraz gąsek zielonych.Zupę robię z lanym ciastem I zabielam śmietaną.Polecam pycha.
Maria Gorlik
9 listopada, 2020 o 17:31
super, pozdrawiam