Pyszne nie za słodkie lody. Smak czarnej porzeczki bardzo wzbogaca smak.

lody

Wykonanie thermomix

– rozciąć laskę wanilii wzdłuż, wydrążyć nasionka. Całość włożyć do naczynia miksującego.

– dodać mleko, śmietanę, cukier, żółtka, gotować czas 15 minut, 90 C, obroty 2

– wylać masę do plastikowego naczynia 20 x 15 cm, zostawić 1 szklankę masy i odstawić na bok.

– ostudzić masę i wstawić do lodówki

lody

Masa z czarnej porzeczki– oczyścić, umyć i osuszyć porzeczki, wrzucić do naczynia miksującego, zmiksować czas 10 sek, obroty 8

– wyjąć porzeczki na sitko i przetrzeć, pestki wyrzucić

– porzeczki wymieszać ze szklanką masy jajecznej, dodać cukier puder. Wlać do małego plastikowego pojemnika i wstawić do lodówki.

lody

Zamrażanie – podczas zamrażania kilka razy obie masy zamieszać. Pierwszy raz po dwóch godzinach, potem znowu po godzinie, i ostatni raz po 30 minutach. Za ostatnim razem masa powinna już być dość gęsta i przymarznięta. Jak już biała masa jest prawie zamarznięta wlać masę owocową i za pomocą dużej łyżki w kilku miejscach wymieszać masę. Tak żeby masa biała była na górze, zrobić tzw spiralkę. Nie mieszać całych lodów.

Wykonanie bez thermomix – żółtka z cukrem ubić w garnuszku postawionym nad parującą wodą. Ubijać tak długo, aż masa będzie puszysta i lekko nabierze bladego koloru. Z zdjąć jajka z pary, przelać do garnuszka z teflonowym środkiem. Mieszając wlać mleko i śmietanę oraz laskę wanilii przeciętą na pół i wydrążone nasionka. Powoli podgrzewać do 80 C, nie wolno dopuścić, żeby masa się zagotowała. Podgrzewać tak od 10 -15 minut. Masa powinna nabrać konsystencji gęstej śmietany. Wlać do dużego pojemnika plastikowego.

Odlać jedną szklankę masy i odstawić na bok.

Porzeczki zmiksować na gładką masę, przetrzeć przez sitko. Pestki i skórki porzeczek wyrzucić. Czystą masę z owocową wymieszać z cukrem pudrem i masą z jajek. Włożyć do małego pojemnika.

Zamrażanie opisałam wyżej.

Przed podaniem lody wyjąć 10 minut wcześniej. Lekko powinny zmięknąć.

Smacznego.