Tydzień temu wróciłam z Włoch, bardzo mi smakowała tam pizza pieczona w specjalnych piecach. Oczywiście nie mam takiego, ale w piekarniku też wyszła pyszna. Przepis jest właśnie z stamtąd. Wykonanie w thermomix niżej.

pizza

Przygotowanie sosu – możecie posmarować ciasto własnym sosem pomidorowym lub zrobić jak ja. Na głęboką patelnię wlać pomidory z puszki, dodać przeciśnięte przez praskę ząbki czosneku, suszoną bazylię, oliwę z oliwek, przecier pomidorowy i zagotować. Doprawić do smaku solą i pierzem. Gotować co chwilkę mieszając około 20 minut. Zmiksować sos, ale nie jest to konieczne. Zależy od tego jakich pomidorów z puszki użyjecie. Nadmiar płynu musi wyparować. Ostawić żeby ostygł.

pizza

Przygotowanie ciasta na pizzę – ma stolnicę wysypać mąkę, zrobić wgłębienie na środku. Do wgłębienia wlać ciepłą wodę, dodać sól, oliwę, cukier i drożdże. Dokładnie wyrobić ciasto na gładką sprężystą masę. miskę lekko natrzeć oliwą i włożyć ciasto. Przykryć miskę folią spożywczą i odstawić do wyrośnięcia. Jak już ciasto podwoi swoją objętość wyjąć ciasto na stolnicę .  Delikatnie podsypać mąką. ponownie wyrobić ciasto, ale już chwilkę.

pizza

Ciasto musi być sprężyste. Śmiałam się sama do siebie, ponieważ próbowałam podrzucać i rozciągać ciasto jak w prawdziwej włoskiej pizzerii. Rozwałkujcie ciasto, formując kształt dużego koła. Rant pizzy uformować grubszy. Położyć ciasto na blaszce, posmarować sosem i obsypać pokruszoną mozzarellą i ziołami włoskimi.

Wykonanie ciasta na pizzę w Thermomix 

  • do naczynia miksującego dodać wszystkie składniki na ciasto, naczynie zamkniete, interwał, 2,5 minuty
  • reszta jak wyżej

Wykonianie sosu pomidorowego w thermomix

  • do naczynia dodać wszystkie składniki na sos,zmiksować 5 sek, obroty 6
  • nałożyć koszyk do gotowania na parze, gotować verona 20 minut, obroty 2
  • reszta jak wyżej

pizza

Pieczenie – nagrzać piekarnik do 220 C i piec pizzę 15 minut.

Wyjąć pizzę z piekarnika, rozłożyć plasterki szynki i rukolę. na koniec obsypać parmezanem pociętym w cienkie płatki.

pizza

Smacznego, polecam