Przepyszne ciasto. Zrobiłam je z czereśniami, ale również a może i lepsze będzie z wiśniami. Można też upiec to ciasto w zwykłej blaszce.

tarta

Wykonanie ciasta kruchego – wszystkie składniki ciasta wrzucić do miski i posiekać nożem aż składniki się połączą lub szybko zagnieść. Uformować kulę i podzielić na dwie części w proporcji 2/3 do 1/3.  Zawinąć w woreczki foliowe, spłaszczyć i do lodówki na 2 godziny.

kruche ciasto

Wykonanie ciasta w thermomix

  • do naczynia miksującego wrzucić wszystkie składniki ciasta, interwał, naczynie zamknięte, czas 1,5 minuty
  • reszta tak samo jak wyżej

Wykonanie masy z kisielem – kisiel rozmieszać w 1/2 szklanki wody. Do garnka wrzucić wypestkowane czereśnie, wlać sok z cytryny, pozostałą wodę, dodać cukier. Podgrzewać i wlać rozmieszany kisiel. Cały czas mieszać i gotować aż kisiel zgęstnieje. Wtedy natychmiast zdjąć z ognia i odstawić aż przestygnie. Nie musi być całkowicie zimne.

Formowanie ciasta –  dużą okrągłą blaszkę do tarty wysmarować masłem lub innym tłuszczem i obsypać kaszką manną. Boki również.

Większą część ciasta rozwałkować między dwoma arkuszami folii. Rozłożyć ciasto na dno blaszki i boki. Boki ciasta lekko uformować ponad rant blaszki. Dno nakłuć widelcem.

ciasto z czereśniami

Pieczenie – wstawić blaszkę do nagrzanego piekarnika do 180 C i piec 10 minut. Zaraz wyjąć z piekarnika i rozłożyć masę z kisielem.

Białka ubić na sztywną masę i jak już jest sztywna to powoli wsypywać cukier i dalej ubijać. rozłożyć masę bezową na masie z kisielem.

Białka w thermomix

  • do naczynia miksującego nałożyć motyle, wlać białka, ubijać, obroty 3,5, czas 1,5 minuty
  • do ubitych białek podczas ubijania powoli wsypywać cukier, obroty 3, czas do momentu aż cały cukier się wmiesza.

Mniejszą część ciasta zetrzeć na tarce o dużych oczkach i rozłożyć na górze ciasta

Ponowne pieczenie – wstawić ciasto do piekarnika i piec kolejne 35 minut. Ciasto musi się zarumienić.

Studzenie – zostawić ciasto w formie do całkowitego ostudzenia.

Ciasto jest pyszne polecam